Adresa:GPS: 48.2013963,17.514504 (3,5 km od obce Kráľová pri Senci, pri odbočke „Lúčny dvor“)
Mesto/obec:pri obci Kráľova pri Senci
Kraj:Bratislavský
Rozloha:3 ha
Nadmorská výška:140
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii
Rastlinné druhy:V areáli je vysadených takmer tisíc včelársky významných drevín. Park so skanzenom má rozlohu 3 ha a približne 6 ha zaberá časť, ktorá v minulosti slúžila ako škôlka nektárodajných a peľodajných drevín, v súčasnosti je tu ovocný sad a pasienky. Na jednom hektári sú pestované malé výpestky líp, javorov, a pagaštanu v počte 5000 sadeníc.
Zaujímavosť:- Lipová alej významných slovenských a svetových včelárov sa začala vysádzať v apríli 1932, počas návštevy amerického profesora E. Phillipsa. Ďalších 13 pamätných líp bolo vysadených 15. augusta 1932 pri slávnostnom otvorení Včelárskej paseky. Postupne sa pri rôznych zahraničných návštevách, ale aj slávnostných udalostiach vysádzali ďalšie lipy a cudzokrajné dreviny.
- K najhodnotnejším úľom patrí úľ pre štyri včelstvá z roku 1732, a z vyrezávaných úľov to je dlabák s motívom františkánskeho mnícha v jaskyni z roku 1826.
- Včelia matka z Tisícročnej včely bola v roku 1983 venovaná filmovým štábom Juraja Jakubiska z vďaky za zapožičanie úľov a dobového náradia.
- V skanzene sa nachádza viac ako 30 veľkoplošných tabúľ náučného chodníka, ktoré vysvetľujú ako vzniká med, biológiu života včiel a včelstva, význam jednotlivých druhov rastlín pre včely a iné zaujímavosti.
História:Siahajú do roku 1926, kedy predseda Ústredia včelárskych spolkov na Slovensku Dr. Ján Gašperík požiadal o pridelenie pôdy z pozostalosti grófa Jána Pálfiho na založenie vzorovej včelárskej farmy. V roku 1929 bola podľa projektu architekta Juraja Tvarožka postavená hlavná budova. Neskôr sa vybudovali domy pre ovocinára a včelmajstra, vzorový včelín a hospodárske stavby. 15. augusta 1932 bol areál odovzdaný do užívania ako „pomník národnej slobody a dokument pilnosti, sporivosti, vytrvalosti a húževnatosti slovenských včelárov“. Bol tu založený ovocný sad, škôlka na pestovanie nektárodajných rastlín a stanica pre fenologické a klimatické pozorovania. Vyrábali sa tu úle, bolo tu zamestnaných 14 pracovníkov a Paseka bola príkladom prosperujúceho hospodárstva aj pre zahraničné včelárske spolky. Po druhej svetovej vojne bola v zlom stave, obnovili ju, zoštátnili, po roku 1959 vrátili včelárom a v roku 1970 sa začal budovať historický skanzen s cieľom, aby včelíny a úle reprezentovali jednotlivé regióny Slovenska. Zásluhou včelárov dobrovoľníkov bol skanzen s múzeom v roku 1974 sprístupnený verejnosti ako najväčší včelársky skanzen v strednej Európe.
Otváracie hodiny:piatok, sobota (31.mája 2024,1.júna 2024)
9:00-18:00 hod
Objekt je otvorený 365 dní v roku
Vstupné:Vstupné je dobrovoľné, poteší každé euro na zveľadenie toho unikátneho miesta s viac ako 90-ročnou históriou
Služby:
Parkovisko,
Vstup so psom,
Detské ihrisko,
WC,
Zodpovedná osoba:Zuzana Juríčková
Vlastník:Slovenský zväz včelárov
Email:jurickova@bardata.sk
Telefón:+421 902 580 204
English summary:In the beekeeping museum there are unique collections of beehives of various shapes and sizes. There are hollows made from tree trunks that were still used in the 19th century, popular straw beehives - beehives, but also modern beehives. There is a beekeeping museum with exhibits and a beekeeping arboretum.
Entrance to the area with an arboretum of nectar-producing trees and to the Beekeeping Museum is free all day.
Guiding for visitors at 14:00 and 15:00 on Saturday and Sunday. Individually on Friday. Group tours must be registered in advance at: +421 902 580 204, Rudolf Moravčík medmoravcik@gmail.com
During Friday and Saturday, the Queen Bee Breeding Course is held for a closed society of pre-registered beekeepers.
A short promotional film will be filmed here on Friday and Saturday.
It is possible to bring snacks with you - a package with živánská or other meat and grill it on the campfire in the area. Bee honey from spring 2024 will be on sale (Yard sale).
Program počas podujatia
piatok, sobota (31.mája 2024,1.júna 2024)
Po celý deň je voľný vstup do areálu s arborétom nektárodajných drevín a do Včelárskeho múzea.
Sprevádzanie pre návštevníkov o 14:00 hod a 15:00 hod počas soboty a nedele. V piatok individuálne. Hromadné zájazdy treba zahlásiť vopred na: +421 902 580 204 , Rudolf Moravčík medmoravcik@gmail.com
Počas piatka a soboty prebieha Kurz chovu včelích matiek pre uzavretú spoločnosť vopred prihlásených včelárov.
Počas piatka a soboty tu bude prebiehať natáčanie krátkeho propagačného filmu.
Je možné priniesť si občerstvenie so sebou - balíček s živánskou, alebo iné mäso a ugrilovať si ho na ohnisku v areáli. V predaji bude včelí med z jari 2024 (Predaj z dvora).