Adresa:ul. Schreiberova
Mesto/obec:Lednické Rovne
Kraj:Trenčiansky
Rozloha:18,5 ha
Nadmorská výška:278
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:V súčasnej dobe na území parku rastie 32 druhov listnatých a ihličnatých drevín. Celkový počet stromov je viac ako 3300 ks a 1500 ks krovín. Najväčšie zastúpenie má jaseň štíhly, jelša lepkavá a javor poľný. Nachádzajú sa tu aj vzácne dreviny ako katalpa bignóniová, tis obyčajný alebo platan javorolistý. Dendrologickým pokladom je šesťramenná lipa malolistá, ktorá je od roku 1975 vyhlásená za chránený strom. V rámci troch biotopov , ktorými sú mezofilná lúka, parkový les a niva potoka, tu rastie 189 druhov vyšších rastlín. Medzi najvzácnejšie patrí konvalinka voňavá, medúnka medovkolistá, iskerník zlatožltý a krtičník tôňomilný.
Zaujímavosť:Park v Lednických Rovniach zachytáva vývoj záhradnej architektúry na Slovensku. Vďaka mapy z roku 1799 je možné pri jeho obnove dosiahnuť pomerne veľkú autenticitu.
Zaujímavosti parku: - v parku sa v roku 1910 natočil prvý hraný film na Slovensku pod názvom "ÚNOS". Natočil ho Eduard Schreiber.
- technický unikát "Mini vláčik" - na začiatku 20. storočia bol areál parku obohatený o technický unikát - mini vláčik. O túto zaujímavú atrakciu sa postaral Eduard Schreiber spolu s pánom Liborom Blahom. Zostrojili trať s rozchodom 380mm, ktorá vychádzala od bočného krídla kaštieľa a viedla vrchnou časťou parku. Vláčik tvorili tri plošinové vozíky a 6 nápravová parná lokomotíva, ktorá dosahovala rýchlosť 13km/h. Trať sa však do dnešných čias nezachovala no lokomotíva je umiestnená v Technickom múzeu v Košiciach.
- ďalšou zaujímavosťou je šesťramenná lipa (chránený strom)
História:Park v Lednických Rovniach vznikol na konci 18. storočia a jeho zakladateľom bol Ján Gobert Aspremont Linden. V tej dobe sa radil medzi najkrajšie parky v Hornom Uhorsku. So založením 18,5 ha parku grófovi pomáhal záhradník Wenzel Wagner. Sadovnícke úpravy doplnil plastikami či menšími stavbami. Mnohé z nich, ako napríklad pustovňa, holandský kravín či ruský dom sa do dnešných čias nezachovali, no návštevníci môžu dodnes vidieť chrám bohyne Minervy, gotickú bránu s rotundovitou vežičkou, kamenný portál či sochu boha Neptúna. Súčasťou parku sa stal aj prvý kostol v Rovniach, ktorý dala postaviť ešte v roku 1640 vtedajšia feudálna majiteľka Zuzana Lorántffy, manželka Juraja Rákocziho I. Ďalšou významnou osobnosťou pri budovaní parku, bol jeho osobný lekár a botanik Anton Rochel. Unikátom je dodnes zachovaný farebný plán parku, ktorý v roku 1799 vyhotovil János Losler. Po Aspremontovej smrti začal park chátrať a k pozitívnej zmene došlo až keď sa v roku 1890 stal vlastníkom Jozef Schreiber (zakladateľ sklárne v Lednických Rovniach). Park (horná lúka) sa stal aj posledný miestom jeho odpočinku, keď v roku 1903 bolo vybudované jeho mauzóleum. Po smrti Jozefa Schreibera park zdedili jeho synovia Maximilián, Eduard, Rupert a Alfréd, ktorí pokračovali v jeho obnove a revitalizácii až do 2. svetovej vojny. Po jej skončí boli Schreiberovci z Rovní vyhnaní a kaštieľ spolu s parkom sa stal vlastníctvom štátu. V roku 1963 bol park spolu so stavbami, ktoré sa v ňom nachádzajú vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Na začiatku 90. rokov 20.storočia sa jeho vlastníkom stala Obec Lednické Rovne, ktorá má vo vlastníctve 16ha a ďalšieho 2,5 ha vlastní sklárska spoločnosť Rona. V tej dobe bol celý park vo veľmi zanedbanom až havarijnom stave. Obec sa od roku 1995 usiluje o jeho záchranu. Výraznejšej obnovy a revitalizácie sa park dočkal až v rokoch 2020 -2023.
Otváracie hodiny:!!!POZOR!!!Podujatie sa uskutoční v nedeľu 09.06.2024.
Park je inak verejnosti prístupný každý deň od 6:00 do 22:00 (marec - október) a od 6:00 do 20:00 (november - február)
Vstupné:bez vstupného
Služby:
Parkovisko,
Detské ihrisko,
Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Mgr. Eva Kucejová
Vlastník:Obec Lednické Rovne
Email:e.kucejova@lednickerovne.sk
Telefón:0918 587 013
Program počas podujatia
!!!POZOR!!!Podujatie sa uskutoční v nedeľu 09.06.2024
Koncertné a tanečné vystúpenie ZUŠ Púchov - Lednické Rovne. Výstava detských výtvarných diel a lektorovaná prehliadka parku.
Sprievodné podujatie: detské tvorivé dielne