Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

mestský park/záhrada

Otváracie hodiny

Podujatie bude prebiehať od 13. - 20. 00 hod. Bude spojené s oslavou Dňa otcov so sprievodným programom

Vstupné

dobrovoľné

Služby

Parkovisko, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

Lokalita:

Banská Bystrica, Banskobystrický, Slovensko

Druh objektu:

mestský park/záhrada

Adresa:

Nám. SNP 16, Banská Bystrica

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Ing. MIlan Slama

Telefónne číslo:

0907628127

Email:

slama.milan@gmail.com

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Popis

Kultúrne centrum Záhrada prevádzkuje budovu, ktorá slúži ako multifunkčný priestor pre prezentáciu, tvorbu súčasného umenia a mestskej kultúry. K budove prináleží aj ovocná záhrada, ktorá slúži ako verejný priestor, mestský park pre návštevníkov KC Záhrada a občanov mesta. Pracovníci a dobrovoľníci KC Záhrada začali revitalizáciu tohto záhradného parku v roku 2011 a postupne sa im podarilo vybudovať atraktívny verejný priestor s detským parkom, oddychovou zónou, komunitnými záhradkami a petangovým ihriskom. Revitalizačné práce kontinuálne pokračujú a refletkujú potreby návštevníkov a samotnej ovocnej záhrady.

Program počas podujatia

" Kultúrne centrum Záhrada si pri príležitosti Víkendu otvorených parkov a záhrad pripravilo pestrý program pre návštevníkov verejného parku, ktorý je súčasťou centra. V priebehu dňa si budú mať návštevníci možnosť zahrať petang na profesionálnom ihrisku, pripravená bude aj hra s guľúčkami, či geocaching v podobe hľadania skrytých tajomstiev. Pre odvážnejších bude k dispozícii slackline, tzv. povrazolezectvo a pre tvorivejších "origami workshop". Pre pohodlie návštevníkov a v prípade pekného počasia vám pracovníci KC Záhrada poskytnú deky a občerstvenie na piknik. Na záver dňa je pripravené čítanie pre najmenších so záhradnou vílou Natáliou".

Zaujímavé rastlinné druhy

Vo verejnom priestore KC Záhrada sa nachádzajú komunitné záhradky, ktoré slúžia verejnosti na pestovanie sezónnych plodín. Takisto sa tu nachádza bylinková špirála, ktorá odzrkadľuje princípy permakultúrneho pestovania.

História objektu

Záhrada - Centrum nezávislej kultúry je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2005. Po presťahovaní sa do dvora Benického pasáže, kde je okrem budovy k dispozícii aj veľký záhradný park, získala svoj terajší názov. Ide o jednu z posledných zelených zón v historickom centre Banskej Bystrice, ktorú sa ako skupina ľudí – tvorcov a dobrovoľníkov snažíme revitalizovať a využívať na rôzne kultúrne a voľnočasové aktivity. Záhrada je miestom stretávania sa ľudí, komunít a pestovania plodov v každej sezóne. Prenajatý objekt na 15 rokov slúži ako kultúrne centrum a domovská scéna Mestského divadla - Divadla z Pasáže. Zároveň je sídlom občianskeho združenia SKOK! – centra súčasného tanca a fyzického divadla. Budova poskytuje priestory, ktoré sú využiteľné na rôzne účely: divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, vernisáže, festivaly, firemné akcie, workshopy. Ročne navštívi Záhradu približne 8000 ľudí, ktorí sa zúčastnia vyše 150 kultúrnych a iných podujatí.

Vzácnosť, zaujímavosť

Tento verejný priestor sa nachádza v samotnom centre mesta, cca 2 minúty pešo z Námestia SNP v Banskej Bystrici. V minulosti budova slúžila ako priestor pre mestské služby. Budova aj ovocná záhrada bola až do realizácie kultúrneho centra Záhrada nevyužívaná. Zelená plocha a ovocná záhrada boli zanedbané, zabudnuté, schátrané a slúžili skôr ako smetisko. Verejný priestor sa nachádza v pamiatkovej zóne mesta Banská Bystrica. V priestoroch verejného parku sa nachádza aj pamätník Jána Langoša.

Mapa