Súkromná prírodná rajská záhrada

ukážkové prírodné záhrady

Otváracie hodiny

Vzhľadom na veľký záujem na prehliadku našej záhrady, našu prírodnú liečivú oázu sprístupníme a otvoríme v rámci dňa otvorených parkov a záhrad v sobotu, teda 10. júna 2017 v 4 riadených vedených hodinových vstupoch, ako praktický minikurz, pre vopred prihlásených a nami potvrdených záujemcov. Postup aj podmienky prihlásenia nájdete popísané na web stránke: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/160-ukazkova-prirodna-zahrada-v-praxi Na prehliadku nie je možné prísť bez prihlásenia a nášho potvrdenia, počet ľudí na jeden vstup je obmedzený kapacitou záhrady.

Vstupné

Vstupné, spôsob prihlásenia, ako aj podmienky prehliadky sú popísané na web stránke http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/160-ukazkova-prirodna-zahrada-v-praxi

Lokalita:

Ivanka pri Dunaji, Bratislavský, Slovensko

Druh objektu:

ukážkové prírodné záhrady

Adresa:

Lipová 6, Ivanka pri Dunaji

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Ing. Hanka Sekulová

Telefónne číslo:

0907797075

Email:

info@prirodne-zahrady.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Súkromná prírodná rajská záhrada

Popis

Naša prírodná, jedlá, liečivá záhrada s prvkami permakultúry nie je veľká rozlohou, ale duchom, ktorý v nej vládne. Rozprestiera sa na pozemku, ktorý má veľkosť aj vrátane stavieb a chodníkov 10 árov. Nachádza sa na úrodnom území Poddunajskej nížiny, s teplou prívetivou klímou. Pôda je na celom pozemku ílovitá.

Program počas podujatia

4 riadené hodinové vstupy, počas ktorých návštevníkov prevediem celou záhradou a vysvetlím ako v praxi fungujú prvky, ktoré sa v našej záhrade nachádzajú. Praktická prehliadka je prednostne určená pre účastníkov mojich kurzov prírodných záhrad, je to praktická ukážka ako nadstavba teoretických informácií, ktoré sme preberali na mojich kurzoch. Základné informácie už preto vysvetľovať počas prehliadky nebudem, budeme sa venovať praktickým otázkam. Prehliadku povediem osobne, Hanka Sekulová.

Zaujímavé rastlinné druhy

Na malom priestranstve sa rozprestierajú ovocné stromy, lúka, prírodné jazierko, lipa, vŕba, orech, liesky, drobné bobuľoviny aj lesný kúsok malej divočiny. Vymenovať všetky rastlinky by zabralo veľa miesta v texte, každá je pre nás dôležitá. Okolo domu, zo slnečnej strany sa nachádzajú vertikálne záhrady a prútené polovyvýšené zmiešané záhony so zeleninou, bylinkami a podpornými kvetmi. Pod stromami je pestrá výsadba stromových spoločenstiev. V záhrade je veľa liečivých rastlín a byliniek.

História objektu

Záhradku sme začali zakladať v roku 2004 na holom pozemku, dnes je z nej na pohľad divá džungľa, plná jedlých, liečivých a inak užitočných rastlín.

Vzácnosť, zaujímavosť

Súčasťou našej záhrady okrem divých živočíchov, je malý zmiešaný kŕdeľ okrasno-úžitkovej hydiny. Hydinovú rodinku tvorí kohút Karol s troma sliepočkami plemeno liliputky milflerky a tri dievčatá kačiek plemena indický bežec. Naša hydina má svoje zázemie, ale inak má prístup do celej záhrady. Súčasťou záhrady sú divé opeľovače a rodina včely medonosnej v prírodnom úli. Vďaka pestrej lúke máme veľa rôznych druhov opeľovačov, vrátane čmeľov a motýľov. V záhrade spolu s nami bývajú ježkovia, drozdi, užovky, myšky, piskvory, krtkovia, roháče, svätojánske mušky a ďalší prisťahovalci. Na jar na jazierko prilietajú divé kačky v snahe nájsť vhodné miesto na hniezdenie. V roku 2012 a 2013 sa v našej záhradnej divočine vyliahlo 11 a 12 divých káčat. V záhrade máme veľa zaujímavých prvkov, ako napríklad prírodné vresovisko bez použitia rašeliny, prírodný kompost, zmiešané záhony, prútené prvky, neštandardné druhy rastlín a nezvyčajné postupy a samozrejme prírodu v záhrade, ktorá nám pomáha.

Mapa