Park pri kaštieli v Tomášove

historický park/záhrada

Otváracie hodiny

V nedeľu 11.6. je park celý deň prístupný pre širokú verejnosť

Vstupné

Zdarma

Služby

Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

Lokalita:

Tomášov, Bratislavský, Slovensko

Druh objektu:

historický park/záhrada

Adresa:

Majorháza 1, Tomášov

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Dušan Hrúza

Telefónne číslo:

+421 2 209 093 00

Email:

marketing@hotelkastiel.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Park pri kaštieli v Tomášove

Popis

Art Hotel Kaštieľ je jedinečné hotelové zariadenie, ktoré vzniklo rekonštrukciou jedného z najreprezentatívnejších barokových šľachtických sídiel nachádzajúcich sa v oblasti južného Slovenska. Hotel je situovaný uprostred rozľahlého parku, iba 20 km od centra Bratislavy, na kraji obce Tomášov.

Program počas podujatia

Prehliadka parku s odborným výkladom, začiatok v nedeľu 11.6. o 14:00 pri amfiteátri v zadnej časti parku. Prehliadka sa uskutoční len v prípade vhodného počasia.

Zaujímavé rastlinné druhy

Medzi vzácne druhy drevín patria desiatky rozvoľnených skupín borovíc čiernych (Pinus nigra) a borovíc lesných (Pinus silvestris), ktoré dopĺňajú pôvodný lužný les tvoriaci obvodovú zeleň kaštieľa. Tieto borovice tu boli vysádzané asi pred 150 rokmi. Park bol v histórií od 18. storočia z väčšej časti tvorený domácimi listnatými drevinami ako sú javory, duby, jasene, lipy, bresty a postupne pôvodnými majiteľmi kaštieľa dosádzaný cudzokrajnými druhmi drevín, ktoré si nosili z ďalekých ciest po Európe a Ázií. V parku sa nachádza množstvo introdukovanych druhov ako sú pagaštany (Aesculus hippocastanum), agáty (Robinia pseudoacacia), ktoré sa v histórií používali na výsadbu alejí. V parku na lúke po pravej strane nádvoria sa v priehľade vyníma veľmi vzácny strom ginko dvojlaločné (Gingko biloba), ktoré má odhadom asi 250 rokov a obvod kmeňa je úctihodných 280 cm. Neďaľeko od ginka sa nachádza pôvodný amfiteáter, ktorý sa dá využiť na rôzne hudobné, scénické a filmové predstavenia. O kúsok ďalej sa nachádzajú dožívajúce asi 100 ročné katalpy (Catalpa bignonioides). V rozľahlom parku sa nachádzajú aj tri exempláre borievky (Juniperus virginiana), ktoré majú asi 120 rokov. Z ostatných drevín tu môžeme nájsť gleditchie (Gleditsia triacanthos), celtisy (Celtis occidentalis), bresty (Ulmus laevis, Ulmus glabra). Po vnútornom obvode nádvoria sa na novo vysadilo 16 strihaných tisov v tvare kužeľa, ktoré tu boli pôvodne v 19 storočí. V predpolí kaštieľa pred hlavným schodiskom na osi kaštieľa sa nachádza kruhový ornamentálny záhon so strihaných buxusov a letničiek. Tento záhon sa tu pôvodne nachádzal na prelome 19. až 20. storočia. V jarnom období je park posiaty farebnými kobercami kvetov ako sú snežienka (Galanthus nivalis), kvitnúce na bielo, pestrofarebne kvitne dymnivka (Coridalis cava), na žlto kvitnúce druhy blyskáč (Ficaria verna), krivec (Gagea lutea), na fialovo kvitne pľúcnik (Pulmonária officinalis), modrica (Scilla muscari) a fialka (Violla).

História objektu

Park bol vo svojej dobe jedným z prvých, ak nie vôbec prvým, anglickým prírodno - krajinárskym parkom na území horného Uhorska. Dodnes je jeho riešenie čitateľné v pozostatkoch alejí i hadiacich sa cestičkách vedúcich do zelených zákutí. V 18. storočí ho dopĺňali kamenné skulptúry, záhradné pavilóny, skleník a rôzne iné atraktivity. Nie je ničím výnimočným stretnúť v parku voľne pobehujúce bažanty, zajace a občas sem zabehne nejaká tá líška. Tento hedonistický svet zelene je dnes obohatený o otvorený vyhrievaný bazén so slnečnou terasou a barom.

Vzácnosť, zaujímavosť

250 ročné ginko biloba

Mapa