Park pri kaštieli Dolná Krupá

historický park/záhrada

Otváracie hodiny

3.6.2017 od 14.00 do 18.00 4.6.2017 od 10.00 do 18.00

Vstupné

2 eur

Služby

Parkovisko, Vstup so psom, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

Lokalita:

Dolná Krupá, Trnavský, Slovensko

Druh objektu:

historický park/záhrada

Adresa:

Dolná Krupá, Dolná Krupá

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Alena Krátka

Telefónne číslo:

0915993301

Email:

alena.kratka@snm.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Park pri kaštieli Dolná Krupá

Popis

Majitelia kaštieľa rod Brunsvik sa rozhodli upraviť okolie kaštieľa i okolitú prírodu podľa najmodernejších trendov anglických parkov. Najintenzívnejšie práce prebiehali v rokoch 1813 - 1819, kedy v obci pôsobil záhradný architekt Henrich Nebien. Kaštieľ postupne obklopila kópia ideálnej antickej krajiny. Vznikol tu prírodno-krajinársky celok s množstvom architektonických stavieb (vodopádom, kúpeľným domom, umelou jaskyňou, obeliskom...), jazerami s ostrovom, sochami a pod.

Program počas podujatia

Oficiálne otvorenie 10. ročníka Slávnosti ruží 2017 Výstava ruží v kaštieli Slávnostný sprievod z nádvoria kaštieľa do mauzólea Mauzóleum SLOVÁ A TÓNY literárno – hudobné pásmo Prezentácia histórie rodiny Brunsvik – Chotek vystúpenia hudobných a folklórnych skupín a ochutnávka vín predaj ruží a suvenírov Slávnostná sv. omša v kostole sv. Ondreja Vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu ružu APIMED Dolná Krupá návštevníci Slávnosti ruží majú jedinečnú príležitosť nahliadnuť do priestorov, kde sa vyrába lahodný mok – MEDOVINA.

Zaujímavé rastlinné druhy

V parku rástli aj pozoruhodné stromy, najväčšiu pozornosť pútali obrovská jedľa s obvodom kmeňa vyše osem metrov (vyvrátená v roku 1954) a mohutná, vyše 300-ročná lipa (spílená v roku 1961). Najväčšou dendrologickou raritou je sekvojovec mamutí, ktorý ako jediný z velikánov parku stojí dodnes. Vo výške 1,3 m má obvod kmeňa takmer päť metrov a dosahuje výšku vyše 45 metrov. Bol zasadený okolo roku 1860 a dnes je ako najväčšia ozdoba parku zákonom chráneným stromom. 12. februára 1963 bol park uznaný ako historicky cenný a vyňatý z pôdneho fondu.

História objektu

Prvým z našich divov je klasicistický kaštieľ. Výstavba kaštieľa v Dolnej Krupej je spojená s rodinou Brunsvik. Pôvodne zemiansky rod sa na území dnešného Slovenska preukázateľne nachádzal v Hlohovci v 16. storočí, do Dolnej Krupej prichádza sobášom Michal II. Brunsvik (1671–1719) – jeho ženou sa stala Mária Terézia rod. Vitalisová. Ich syn Anton v rokoch 1749–1756 postavil prvý kaštieľ v barokovom slohu na mieste dnešného objektu podľa projektov vtedajšieho cisárskeho dvorného staviteľa a hlavného staviteľa Uhorskej kráľovskej komory Johanna Baptistu Martinelliho st. Panovníčka Mária Terézia povýšila Antona Brunsvika – zemana z Krupej, dňa 7. októbra 1775 do grófskeho stavu s právom nosiť predikát de Korompa (z Krupej). Po jeho smrti v r. 1780 sa panstva ujíma Antonov druhorodený syn Jozef Brunsvik (1750–1827). V r. 1792 oslovuje Jána Jozefa Talherra, hlavného staviteľa Uhorskej kráľovskej stavebnej komory, s požiadavkou na vypracovanie plánov prestavby kaštieľa, ktorý by zodpovedal spoločenskému postaveniu majiteľa. Práce prebiehali do r. 1796. Kaštieľ bol prestavaný a rozšírený na barokovo-klasicistický objekt, zároveň boli vybudované mnohé ďalšie objekty: divadlo, domček záhradníka, oranžéria, kúpeľný domček v záhrade, altánky v parku ap.

Vzácnosť, zaujímavosť

•pobyty svetoznámeho hudobného skladateľa Ludwika van Beethovena v kaštieli - túto skutočnosť pripomína Pamätník L.van Beethovena so stálou expozíciou, •Mária Henrieta Choteková – ružová grófka (1863-1946), zakladateľka najväčšieho rozária v strednej Európe, ktoré sa preslávilo vlastnými odrodami ruží. Ružiarsku tradíciu pripomína množstvo vysadených ruží v areáli kaštieľa i v obci,

Mapa