Madaras park

mestský park/záhrada

Otváracie hodiny

Počas VOPZ: Madaras park – prístupný pre verejnosť bez obmedzenia; Zoologická záhrada Spišská Nová Ves – piatok 9. 6. 2017 (podujatie k VOPZ) o 9:00 – 18:00, ostatné dni podľa otváracích hodín na www.zoosnv.sk; Lanový park Monkeyland – sobota 10. 6. 2017 o 9:00 – 19:00, nedeľa 11. 6. 2017 o 9:00 – 19:00.

Vstupné

Počas VOPZ: Madaras park – zdarma; Zoologická záhrada Spišská Nová Ves – všetci dobrovoľníci, ktorí sa dňa 9. 6. 2017 zapoja do aktivít na skrášlenie zoo v rámci podujatia Naše Mesto 2017, majú v tento deň vstup do zoo zdarma, ostatní návštevníci vstupné podľa cenníka na www.zoosnv.sk; Lanový park Monkeyland – akcia 1 platiaci + 1 zdarma, vstupné – platiaci: detská trasa 3,50 € / 30 min., trasy pre dospelých 7 € / 60 min.

Služby

Parkovisko, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

VOPZ Spišská Nová Ves plagát, jpg, 500kB
VOPZ Spišská Nová Ves plagát, pdf, 393kB
VOPZ Spišská Nová Ves plagát 2, pdf, 914kB

Lokalita:

Spišská Nová Ves, Košický, Slovensko

Druh objektu:

mestský park/záhrada

Adresa:

Sadová ulica – Tepličská cesta, Spišská Nová Ves

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Ing. Jana Dzuriková

Telefónne číslo:

+421 907 102 720

Email:

zoosnv@zoosnv.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Madaras park

Popis

Madaras park je mestský park, ktorý je domovom spišskonovoveskej zoologickej záhrady. V zoo možno vidieť vyše 500 zvierat 130-tich druhov. Súčasťou zoo je celoročne otvorený pavilón Aquaterra s teráriovými a akvarijnými živočíchmi, arborétum, zoo obchodík so suvenírmi, stánky s občerstvením, detské ihriská aj cukráreň. Zoologická záhrada v roku 2017 otvorila už svoju 28. sezónu. Novinkou roku 2017 pre verejnosť je premostenie areálu zoo a ostrova v strede jazera. Vybudovaním mosta sa prepojil pavilón Aquaterra s hlavnou časťou zoo, pričom v jednej časti ostrova (po novom výstižne pomenovaného ako ostrov Madagaskar) pribudlo chovné zariadenie pre lemurov kata a v druhej časti ostrova môžu návštevníci pozorovať vodné vtáctvo. Vedľa zoo sa v Madaras parku nachádza mestský amfiteáter, kde sa konajú príležitostne podujatia (napr. Majáles na 1. mája alebo festival rockovej hudby Spiš Rock Fest v júni). Súčasťou areálu Madaras parku je aj menšia kondičná dráha, prostredníctvom ktorej si všetci záujemcovia môžu bezplatne otestovať svoje fyzické schopnosti. Adrenalínu chtiví si na svoje prídu v lanovom parku Monkeyland s najmodernejším bezpečnostným systémom na Slovensku – istenie tzv. nekonečným lanom. Na Tarzana sa tu môžu zahrať malí i veľkí. K dispozícii je 37 prekážok na stromoch vo výške 3 – 4 m, ktoré vytvárajú 4 okruhy s rôznou náročnosťou (z toho jeden pre najmenších – 7 prekážok vo výške 1 m). Celková dĺžka okruhov je 500 m. Priemerný čas absolvovania je 30 až 60 minút.

Program počas podujatia

PRECHÁDZKA V MADARAS PARKU – možnosť vychutnať si prechádzku v príjemnom prostredí historického parku, kde sa nachádza zoologická záhrada i lanový park. Madaras park je pre verejnosť prístupný bez obmedzenia. Vstupné – park: zdarma. PIATOK 9. 6. 2017 o 9:00 – 18:00: DOBROVOĽNÍCI DO ZOO ZDARMA – všetci dobrovoľníci, ktorí sa dňa 9. 6. 2017 zapoja do aktivít na skrášlenie zoo v rámci podujatia Naše Mesto 2017, majú v tento deň vstup do zoo zdarma! Prihlasovanie na www.nasemesto.sk. Ostatní návštevníci vstupné podľa cenníka zoo. SOBOTA 10. 6. 2017 o 9:00 – 19:00 a NEDEĽA 11. 6. 2017 o 9:00 – 19:00: MONKEYLAND VÝHODNEJŠIE – spišskonovoveský lanový park za akciovú cenu 1 platiaci + 1 zdarma. Informácie: +421 948 508 097, info@monkeyland.sk, www.monkeyland.sk.

Zaujímavé rastlinné druhy

Madaras park, ktorého súčasťou je aj areál zoo, síce nie je veľký, neuberá to však na jeho kráse. Areálom preteká potôčik, čo krásne dotvára scenériu areálu zoologickej záhrady. Množstvo drevín poskytuje príjemný chládok pre zvieratá i návštevníkov. Jazero, výrazný prvok v celej kompozícii, vytvára podmienky na prirodzený vývoj spoločenstiev kačíc, ako aj ostatných voľne žijúcich druhov jedincov, ochraňuje a udržiava ich biotop. V areáli Madaras parku i samotnej zoo sa nachádza bohaté zastúpenie rastlinných druhov – listnaté: Brest horský (Ulmus montana stok.), Breza bradavičnatá (Betula verrucosa), Bršlen európsky (Euonymus europaeus), Buk lesný (Eagus sylvatica), Dub letný (Quercus robus L.), Hrab obyčajný (Carpinus betulus L.), Jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia L.), Jaseň štíhly (Fraxinus excelsior L.), Javor horský (Acer pseudoplatanus L.), Javor poľný (Acer campestre L.), Jelša lepkavá (Altus glutinosa L. Gaertn.), Jelša sivá (Altus incana L. Moench.), Lipa malolistá (Tilia cordata), Orgovan obyčajný (Syringa vulgaris L.), Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum L.), Svíb krvavý (Swida sanguinea), Topoľ čierny (Populus nigra L.), Topoľ osikový (Populus tremula L.), ihličnaté: Borievka obyčajná (Juniperus communis L.), Borovica hladká (Pinus strobus L. - Vejmutovka), Borovica lesná – sosna (Pinus sylvestris L.), Smrekovec opadavý (Larix decudua Mill.), Smrek pichľavý (Picea pungens engelm) a ďalšie. Viac o týchto rastlinných druhov na webe zoo: http://www.zoosnv.sk/zoo-snv/vzdelavanie-v-zoo-lexikon-drevin-a-stromov.html

História objektu

Na začiatku 20. storočia mestá s obľubou poskytovali svojim obyvateľom možnosť prímestskej rekreácie a zábavy. Mesto Spišská Nová Ves sa rozhodlo založiť tzv. Madarasov park. V roku 1907 samospráva kúpila od rodiny Madarasz územie na juhovýchodnom okraji mesta, kde sa nachádzali predtým hámre. O dva roky neskôr bol park rozšírený kúpou lúky, ktorá patrila Vojtechovi Marschalkovi, a výmenou lúky, ktorá patrila Karolovi Schubertovi. Transakciu schválila aj župa a ministerstvo. Park bol rozšírený v roku 1911 a slúži obyvateľstvu až do súčasnosti. Jeho súčasťou je aj mestský amfiteáter. Po 2. svetovej vojne bol park tiež známy aj pod názvom Sad mládeže. Od mája 1989 sa v juhovýchodnej časti parku nachádza zoologická záhrada, ktorú tu založil jej prvý riaditeľ Karol Dzurik starší. Vďaka nemu bol mestský park zrekonštruovaný a postupne v ňom pribúdali rôzne druhy zvierat. V októbri 1989 získala zoo oprávnenie na chov chránených druhov živočíchov. Od roku 2000 sa stala príspevkovou organizáciou mesta Spišská Nová Ves a členom Únie českých a slovenských zoo (ÚČSZ). V júni 2013 v areáli Madaras parku, v tesnej blízkosti zoo, pribudol vďaka občianskemu združeniu Tarzan aj moderný lanový park Monkeyland, ktorý mal ako prvý na Slovensku istenie zabezpečené aj tzv. nekonečným lanom. V tom istom roku mestská samospráva v spolupráci s Lesmi mesta Spišská Nová Ves, s. r. o., inštalovala v Madaras parku i niekoľko prvkov menšej outdoorovej kondičnej dráhy.

Vzácnosť, zaujímavosť

V Madaras parku v Spišskej Novej Vsi sa nachádza jedna zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku (popri zoo v Košiciach, Bojniciach a Bratislave), ktorej súčasťou je aj arborétum s vyše 30 určenými drevinami. Zoologickú záhradu jej návštevníci často označujú ako najmilšiu zoo na Slovensku. Zoo sa z roka na rok teší rastúcemu počtu návštevníkov, v roku 2016 ju navštívilo rekordných 109 155 ľudí.

Mapa