Lesnícke arborétum Kysihýbel

arborétum/botanická záhrada

Otváracie hodiny

10. a 11.6.2017 v čase od 9:00 do 15:00 hod

Vstupné

Dospelí 2,00 € Deti, študenti, dôchodcovia 1,00 €

Služby

Parkovisko, Vstup so psom, WC, Bezbariérový prístup

Lokalita:

Banská Štiavnica, Banskobystrický, Slovensko

Druh objektu:

arborétum/botanická záhrada

Adresa:

GPS 48.44983, 18.9314, Banská Štiavnica

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

doc. Ing. Martin Slávik, CSc.

Telefónne číslo:

0455314136

Email:

slavik@nlcsk.org

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Lesnícke arboretum Kysihýbel

Popis

Arborétum je situované do pomerne rovinatého terénu, cca 1 km východne od Banskej Štiavnice. Prístupové cesty spevnené, bez povrchovej úpravy. Terén vhodný aj pre telesne postihnuté, prípadne menej fyzicky zdatné osoby.

Program počas podujatia

Prehliadka objektu s odborným výkladom o histórii či zameraní objektu a zoznámenie sa s tu existujúcimi a rastúcimi drevinami. Prehliadky sa budú konať každú celú hodinu v čase otvorenia arboréta od 9:00 do 15:00 hod.

Zaujímavé rastlinné druhy

sekvojovec obrovský, kryptoméria japonská, metasekvoja čínska, borovica Armandova, jedľa sicílska, jedľa Veitchova, korkovník amurský, breza papierová

História objektu

Arborétum v Kysihýbli bolo založené v rokoch 1900-1913 Jánoszom Tuzsonom, profesorom na Banskej akadémii, bezprostredne po vzniku Ústrednej lesníckej výskumnej stanice (1898). Jeho vznik podmienil dopyt po chýbajúcej drevnej surovine, ktorej nedostatok sa prejavil predovšetkým ako následok banskej činnosti. Lesnícke arborétum v Kysihýbli pri Banskej Štiavnici bolo preto založené na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín, ktoré by za určitých okolností mohli zabezpečiť dostatok drevnej suroviny.

Vzácnosť, zaujímavosť

Založenie, ale aj zameranie arboréta je jedinečné, dreviny sú vysadené na 350 plôškach s rozlohou 15x15 m. na každej plôške je iba jeden druh. Pôvodne – do r. 1913 - sa v arboréte vysadilo 282 druhov drevín mierneho pásma severnej pologule. Po opakovaných výsadbách a doplňovaní ďalších druhov sa teraz v arboréte nachádza 260 druhov drevín.

Mapa