Jurajov dvor

historický park/záhrada

Otváracie hodiny

· 9. 6. 2017, 18:00-20:00 (prednáška) · 10. 6. 2017, 10:00-20:00 · 11. 6. 2017, 10:00-20:00

Vstupné

Dobrovoľný príspevok

Služby

Parkovisko, Vstup so psom, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

Lokalita:

Bratislava, Bratislavský, Slovensko

Druh objektu:

historický park/záhrada

Adresa:

Pri dvore 3, Bratislava-Nové Mesto, Bratislava

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Ivor Švihran

Telefónne číslo:

+421 915 501 323

Email:

spaziergaenge@mpba.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Jurajov dvor

Popis

Historický parčík s vilou vybudovanou pre riaditeľa Dynamitky v roku 1942, zachovaný v autentickom stave, bude už druhýkrát výnimočne sprístupnený počas Víkendu otvorených parkov a záhrad.

Program počas podujatia

· 9. 6. 2017, 9:00-16:00 - Naša Bratislava 2017 - upratovanie záhrady s dobrovoľníkmi · 9. 6. 2017, 18:00-20:00 - Prečo Jurajov dvor? - prednáška o historických a prírodných hodnotách areálu Jurajov dvor (Ivor Švihran a Eva Danielová) · 10. 6. 2017, 10:00-20:00 - Jurajov dvor na VOPZ - Prehliadky záhrady a vily na Jurajovom dvore so sprievodcom každú celú hodinu (posledný vstup o 19:30) · 11. 6. 2017, 10:00-20:00 - Jurajov dvor na VOPZ - Prehliadky záhrady a vily na Jurajovom dvore so sprievodcom každú celú hodinu (posledný vstup o 19:30)

Zaujímavé rastlinné druhy

Borovica čierna, smrek pichľavý, pagaštan konský, čerešňa višňová, hloh obyčajný, brest, javor a mnoho iných drevín z pôvodnej výsadby roku 1942 a doplňujúcej výsadby.

História objektu

Začiatkom 19. storočia sa niekoľko usadlostí pri Vajnorskej ceste v priestore medzi mostom cez potok Drieňovka (dnes križovatka s Odborárskou) a hranicou mesta pri božej muke na hone Pomoriny (dnes približne križovatka Vajnorskej, Rožňavskej a Cesty na Senec) zlúčilo do jedného z najväčších majerov bratislavských predmestí pod názvom Červený dvor (Roter Hof, Vörös major). Majer neskôr získala rodina Walterskirchenovcov, ktorá dvor pomenovala pravdepodobne podľa významného dobrodinca grófa Juraja (Georga) Viliama Walterskirchena (1796-1865) na Georgshof. Dvor potom vlastnila tehliarska rodina Hecklerovcov, ktorej patrila aj blízka tehelňa na Trnávke (Dornkappeln), od ktorej majer kúpil v období 1. svetovej vojny závod Dynamit-Nobel, ktorý ho až do päťdesiatych rokov využíval ako zásobáreň pre svoju závodnú kuchyňu. Hospodársky dvor pri dnešnej ulici Pri dvore sa okrem rozsiahleho pestovania zeleniny a ovocia zaoberal aj chovom sliepok, dobytka, ošípaných, či koní. Majer sa skladal z veľkého a malého dvora, desiatok hospodárskych budov, z niekoľkých rodinných domov a chájd, v ktorých žilo vyše 30 rodín. Súčasťou majera bol aj prícestný hostinec a neskoršia vojenská kantína. Na začiatku Druhej svetovej vojny sa v areáli buduje luxusne zariadená rezidencia pre nemeckú správu závodu podľa projektu architekta Juliusa Ernsta Sporzona. Obyvateľmi vily sa na krátky čas stávajú riaditeľ Dynamit-Nobel Bratislava Oskar Schmidt a neslávne známy riaditeľ koncernu IG-Farben Heinrich Gattineau s rodinami. Súčasťou nemeckej prestavby bola aj v bývalom sade zriadená záhrada vysadená miestnymi listnatými a ihličnatými drevinami, aby navodila idylu stredoeurópskeho lesoparku. Okolo roku 1955 sa majer presúva do vlastníctva mesta Bratislavy a postupne začína ustupovať najväčšej vozovni mestskej dopravy, paradoxne pod názvom pôvodného majera. Približne v roku 1980 sa búra aj jadro majera, po roku 1995 odchádzajú poslední obyvatelia a do dnešných dní zostáva len posledných pár objektov vrátane riaditeľskej vily, kôlničky, bunkru, garáží a pôvodného oplotenia. Dobrovoľnícke aktivity sa snažia oživiť v zabudnutí upadnutý majer, ktorý sa ešte nedávno strácal v bujnejúcej zeleni a čiernych skládkach.

Vzácnosť, zaujímavosť

Autenticky zachovaná predstava o zelenej idyle s nádychom nemeckého vidieku uprostred priemyselnej štvrte Dynamitky. Vila Jurajov dvor so susednou hrazdenou kôlničkou a vojenským bunkrom patria k unikátnym stavbám Bratislavy z obdobia Druhej svetovej vojny. Najhodnotnejšími drevinami sú bresty z pôvodnej výsadby, ktoré prežili epidémiu grafiózy v Európe v polovici 20. storočia i hloh s netypickým vekom vyše 60 rokov. Najatraktívnejšími stromami sú skupiny ihličnanov na juh od vily. V záhrade na jar kvitnú aj preživšie okrasné kvety z pôvodnej výsadby. Pôvodné na Slovensku netradičné tehlové oplotenie budované spôsobom na kant obopína z vnútornej strany stále pôvodný brečtan.

Mapa