Ekopark Holá hora

iná

Otváracie hodiny

Každý deň od 9,00 do 20,00 hod

Vstupné

zadarmo

Služby

Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie

Ekopark Holá Hora 10. jún 2017, jpg, 817kB

Lokalita:

Prešov, Prešovský, Slovensko

Druh objektu:

iná

Adresa:

Botanická 13, Prešov

Zodpovedná osoba za lokalitu počas podujatia:

Ing. Klusová Jana

Telefónne číslo:

0904 117 484

Email:

klusova@tsmp.sk

Oficiálny web:

odkaz na webstránku Ekopark Holá hora

Popis

Ekopark Holá hora sa nachádza blízko centra Prešova. Súčasťou Ekoparku sú detské ihriská, altánok s grilom a pecou na pečenie chleba, malá kontaktná zoo so zvieratami (poníky, ovce, kozy, zajace, bažanty) voliéra s našimi a cudzokrajnými vtákmi, aquaterárium. V areáli objektu sú vysadené naše a cudzokrajné dreviny a kríky.

Program počas podujatia

10:00 – 17:00 hod – ekohry pre deti i dospelých 10:30 hod – rozcvička v Ekoparku 11:00, 13:00 a 15:00 hod – prehliadky parku spojené s odborným výkladom, Sprievodný program: - vozenie na poníkoch (1 Euro) - kreatívne dielne - k dispozícii katalóg drevín a motýľov

Zaujímavé rastlinné druhy

Ľaliovník tulipánokvetý, Paulonia plstnatá, Ambrovník styraxový, Sofora japonská, Katalpa bignóniovitá, Mahónia bealeova, Maklura oranžová, Céder atlaský, Jedľa španielska , Kryptoméria japonská, Jedľa obrovská

História objektu

Areál Ekoparku Holá hora spolu so secesnou vilou, ktorá je jeho súčasťou bol v minulosti súkromným majetkom. Prvými doloženými majiteľmi záhrady a vily bola rodina Bohrandtova, ktorá významne zasiahla do dejín Prešova. Ľudovít Bohrandt bol prvým riaditeľom sporiteľne Šarišskej stolice v Prešove. Tiež bol významným ornitológom a vydával prvý poľovnícky dvojtýždenník na Slovensku Nimród. Ďalsími majiteľmi boli Halbschovci, v čase socializmu areál slúžil ako Stanica mladých prírodovedcov, dnes Ekopark slúži školám rôznych typov a stupňov (od materských škôlok po stredné) na exkurzie, záujmovú a vzdelávaciu činnosť - tvorivé dielne, denné tábory, náučné chodníky a predovšetkým oddych a aktívnu relaxáciu obyvateľov Prešova Odohrávajú sa tu aj rôzne kultúrne podujatia, napr., majálesy (t.r. aj s krstom susedskej knižnice), piknik s Katkou Koščovou, vernisáže, denné tábory pre deti a pod.

Vzácnosť, zaujímavosť

Secesná vila, cudzokrajné dreviny, kontaktná zoo uprostred krajského mesta

English summary

Ekopark Holá hora falls under the Technické služby mesta Prešov. History of Ekopark dates back to the 1875. In the past this place was using as Station of young pioneer. In Ekopark you can also find a beautifull Art Nouveau villa, which is located on the hill. Today this complex is using for teaching kids ecology. We are doing here a lot of various educational and leisure time activities for schools and families. In Ekopark you can get the chance to see some of native and non-native plant species and a petting zoo which is a combination of domesticated animals and some wild species that are docile enough to touch and feed. Ekopark is a quiet place to relax properly.

Mapa